Elektroniczny czynny żal
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju zostało wprowadzonych szereg regulacji umożliwiających załatwianie formalności bez wychodzenia z domu. Jednym z takich udogodnień jest umożliwienie podatnikowi wyrażenia skruchy przed Urzędem Skarbowym w formie elektronicznej poprzez złożenie tzw. czynnego żalu.
Jest to instytucja uregulowana w art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2020 poz. 19), która pozwala na odstąpienie od ukarania wobec sprawców przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, którzy złożyli czynny żal i dopełnili ciążących na nich obowiązków. Najczęściej dopełnienie wspomnianych obowiązków wiąże się z zapłatą naliczonych odsetek. Podatnik wyrażając skruchę powinien również opisać istotne okoliczności popełnienia czynu zabronionego.
Należy jednak pamiętać, że czynny żal jest bezskuteczny, jeśli złożono go w czasie, gdy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego którego on dotyczył. Podobnie jest po rozpoczęciu przez organ czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Wyjątkiem jest sytuacja gdy któraś z ww czynności nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o czyn zabroniony.
Obecnie można złożyć czynny żal za pośrednictwem skrzynki e-PUAP właściwego urzędu skarbowego. Na dzień dzisiejszy skruszony podatnik nie ma niestety możliwości wyrażenia swego żalu poprzez portal podatkowy ze względu na brak odpowiedniej funkcjonalności.