Szczecińska „tarcza antykryzysowa”
W czwartek, 19 marca 2020 r. Prezydent Miasta Szczecin – Piotr Krzystek przedstawił propozycje pomocy dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2. Propozycje zakładają:
- Uproszczona procedura odroczenia, rozłożenia na raty, a może nawet umorzenia podatku od nieruchomości. Obecnie wystarczające jest złożenie samego wniosku drogą elektroniczną (bez załączników), a wnioski będą rozpoznawane po uzupełnieniu wszystkich wymaganych dokumentów, co nastąpi jednak dopiero po zakończeniu stanem zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2. Co istotne, nawet jeżeli wniosek nie zostanie pozytywnie rozpatrzony Prezydent Miasta Szczecin – Pan Piotr Krzystek zapewnia, że nikt nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji z tytułu uchybienia terminowi płatności podatku.
- Analogiczne zasady jak wobec umorzenia podatku od nieruchomości mają być stosowane również wobec czynszu najmu komunalnych lokali użytkowych, których jest w Szczecinie około 750. Wystarczające jest złożenie samego wniosku drogą elektroniczną (bez załączników), a wnioski będą rozpoznawane po uzupełnieniu wszystkich wymaganych dokumentów, co nastąpi jednak dopiero po zakończeniu stanem zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2. Również w tym wypadku, nawet jeżeli wniosek nie zostanie pozytywnie rozpatrzony, nikt nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji z tytułu uchybienia terminowi płatności czynszu.
- Po kryzysie Gmina Miasto Szczecin przeznaczy 10.000.000 dla Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego na mikropożyczki i małe pożyczki dla przedsiębiorców, w celu pobudzenia gospodarczego po kryzysie.
- Żegluga Szczecińska wprowadzi program bonów podarunkowych, w celu pobudzenia gospodarczego szczecińskich przedsiębiorców po kryzysie.
- Gmina Miasto Szczecin będzie opierała większość eventów na szczecińskich artystach, którzy obecnie stracili źródła przychodów.
- Gmina Miasto Szczecin zachęca przedsiębiorców do tworzenia funduszy solidarnościowych.
Projekty stosownych regulacji normatywnych w powyższych kwestiach pojawią się w najbliższym czasie i będą szczegółowo analizowane przez prawników naszej Kancelarii, dlatego też sugerujemy śledzenie naszej strony na facebooku , na której będziemy Państwa na bieżąco informować o wszelkich zmianach w prawie wchodzących w życie w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2.